Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování?

Některé české politické strany mají sklony k ostentativní pravicovosti. Jedny proto, že si upřímně, leč mylně myslí, že jsou pravicové, jiné třeba proto, že jim to marketingově funguje. Soukromý sektor je něčím, co je neodmyslitelně s pravicí a pravičáctvím spojeno. Základním rysem pravicové politiky totiž je uvolňování prostoru soukromému sektoru odstraňováním toho státního. To však vládní „pravicové“ strany nepochopily a snaží se pravičácky blýsknout zapojením soukromého sektoru do státní správy. Typickým příkladem je to, když s velkou pompou nahradí drahý úřednický aparát službami soukromé společnosti. Outsourcing nakonec vyjde ještě mnohonásobně dráž než úředníci státu. Taková politika nemá s pravicovou vůbec nic společného. Dalším typickým příkladem podobného omylu jsou takzvané projekty PPP, tedy projekty, o nichž rozhodne stát, ale jejich realizaci provede soukromník. Na rozdíl od outsourcingu však projekty PPP mají mnohem vážnější důsledky pro budoucnost veřejných rozpočtů.

Projekty PPP

Projekty PPP nejsou totiž vůbec ničím jiným, než skrytým deficitem státního rozpočtu. Například výstavba dálnice na základě tohoto principu vypadá tak, že stát rozhodne o tom, že chce, aby odněkud někam vedla dálnice. Následně vybere společnost, která tuto dálnici postaví se vším všudy a po dobu dalších X let (obvykle se hovoří o 30 letech) ji bude provozovat. Neznamená to však, že by ji soukromník postavil, vybíral na ni mýto a za něj ji spravoval. Systém PPP funguje jinak. Stát této společnosti splácí každý rok podíl z ceny dálnice + příspěvek na údržbu. Po splacení dálnice připadne státu. To však jinými slovy znamená, že se stát na X let zadluží, jen se to neprojeví ve výši státního dluhu. Dluhem to však je, protože se stát zavázal dalších X let splácet miliardové částky. Vládní strany se chvástají tím, že soukromník si ohlídá ceny, které mu budou stavební firmy nabízet a nebude tak docházet k předražování staveb. Je možná pravda, že si to soukromník ohlídá, ale stát z toho nic mít nebude, protože tyto úspory zůstanou soukromníkovi. Slabým článkem totiž není firma, ale stát. Na rozdíl od klasického financování dálnic však PPP znamená další riziko v podobě stavu dálnice. Státní dálnice stát musí průběžně udržovat, protože nehrozí, že by to v budoucnu za něj někdo udělal. Tyto dálnice však soukromníci za pár let předají státu a nejsou motivováni nějak zvlášť investovat do dobré kondice dálnice. Je proto možné, že za 30 let stát dostane dálnice před generální rekonstrukcí a bude tam, kde byl před projekty PPP. Namísto úspor a snižování deficitu se tak jen dočkáváme nových dluhů, ještě méně transparentních než dosud.

Vyrovnání státního rozpočtu

Další charakteristickou politikou pravice je vyrovnané nebo přebytkové hospodaření státu a to i v případě hospodářského poklesu. Toho se však se současnou vládou nedočkáme. Naopak, i přes hospodářský růst, nás čeká v roce 2011 dalších minimálně 135 miliard dalšího zadlužení. Možná však ještě více, protože vláda namísto úspor a škrtů jen mění metodiku výpočtu, aby deficit vypadal méně hrozně. Další metodou, jak skrýt deficit státního rozpočtu, kterou na nás vláda zkouší, je převedení deficitů mimo státní rozpočet. Kromě již zmíněných projektů PPP je to třeba umožnění jednotlivým úřadům emitovat vlastní dluhopisy, tedy zadlužovat se tak, aby se to nepromítlo do deficitu státního rozpočtu. Promítne se to pouze do veřejného rozpočtu, který však není zdaleka tak sledovaný médii. Častou výmluvou vlády na otázku, proč nevyrovná rozpočet ihned, tedy od roku 2011, je, že to ihned nelze, že se úspory musí dělat postupně, aby se nedotkly takového množství lidí. To je ale pouhá výmluva. Neexistuje ospravedlnění, proč by se nemohl vyrovnat už od příštího roku. Pokud má vláda vymyšlené úspory ve výši 150 – 200 miliard tak, aby došlo k vyrovnání rozpočtu. Pokud vláda ví, koho propustí, který úřad zruší, které pravidelné výdaje přestane činit, proč je nerealizuje ihned? Pokud ví, že nějakého úředníka propustí, proč to o 3 nebo o 5 let protahovat. Čím dříve si ten úředník najde práci v soukromém sektoru, tím lépe. Skutečným důvodem není ochrana lidí, nýbrž to, že vláda nemá nejmenší tušení, kde ty peníze vzít. Jediné, co dokáže, je plošně škrtnout platy, což je zlomek toho, co je potřeba ušetřit. Není to ale nijak složité. Ve státní správě jsou stovky miliard zbytečných výdajů. Stále existují drahé úřady, které jsou pozůstatkem socialistických ústavů, a bylo by možné je ihned pro nepotřebnost zrušit (doporučuji rubriku úřad na zrušení na www.nechtenasbyt.cz/urad/). Že se dá oněch zbývajících 135 miliard poměrně pohodlně uspořit, dokazuje aplikace, ve které si může každý občan vybrat takové úspory, které mu nejméně budou chybět a tím se přesvědčit o tom, že vyrovnat rozpočet od roku 2011 lze (k dispozici na www.svobodni.cz/snizte-schodek-statniho-rozpoctu/).

Úskalí a příčiny rostoucích deficitů

Rostoucí schodky státního, resp. veřejného dluhu, jsou příčinou i důsledkem téhož problému. Celou polovinu každoročních deficitů tvoří úroky ze státního dluhu. Dokud nebude vyrovnán státní rozpočet, bude i toto číslo dále růst. Česká republika se tak dostala do dluhové pasti a jen rázné řešení v podobě okamžitého vyrovnání může smyčku ukončit. Další pastí státního zadlužování je tzv. vytlačování soukromých investic. Když si stát každoročně půjčuje 150 miliard korun, pak každým rokem v soukromém sektoru těchto 150 miliard chybí. Firmy mají existenční potíže, když nedostanou úvěr a musí propouštět. Je těžší rozšiřovat podnikání a vytvářet nová pracovní místa, když firmy nemají peníze. Zároveň se tak stát připravuje o peníze vybraných na daních. Kdyby stát půjčováním si nedusil soukromý sektor, mohl by lépe fungovat a Česká republika by se mohla dostat do rychlejšího růstu. To by mělo opět pozitivní vliv na rating ČR a v důsledku toho na úroky, za něž si ČR půjčuje. Dokud se budeme plácat na místě, nic se nezmění.

Vracím se tedy k původní otázce: Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování? Všech 200 poslanců levice, které dnes sedí v poslanecké sněmovně, bude podporovat další zadlužování české republiky. 118 přímo, protože to bude jejich dílo, 82 bude na oko proti, protože nemohli ČR zadlužovat samy. A tak to bude dál. Opticky se bude zadlužování snižovat stále důmyslnějším skrýváním. A nezmění se to tak dlouho, dokud se do parlamentu konečně nedostane pravicová strana.

Autor: Radim Smetka | středa 13.10.2010 16:00 | karma článku: 27,62 | přečteno: 2236x
  • Další články autora

Radim Smetka

Euro, nebo koruna? Festival dojmologie

Už před časem jsem si všiml, že diskuse ohledně přijetí eura přechází z alespoň částečně odborné roviny do roviny ryze pocitové. Dokonce v poslední době přibylo euro v balíčku nezbytných postojů pro výběr toho správného týmu.

7.1.2024 v 13:41 | Karma: 36,48 | Přečteno: 3971x | Ekonomika

Radim Smetka

Spojené státy evropské – velmi nepřesná paralela

Kdykoliv se člověk rozhodne vstoupit do debaty o Evropské unii s obhajobou teze, že by evropským státům bylo lépe, kdyby Evropskou unii opustily a v nejlepším případě celý tento projekt rozpustily, střetne se dříve či později s argumentací Spojenými státy. V lepším případě s argumentací, že musí v Evropě vzniknout konkurence Spojeným státům americkým. V horším případě s argumentací, že když jsou Spojené státy americké prosperující zemí, budou automaticky prosperující zemí i Spojené státy evropské.

18.5.2014 v 11:55 | Karma: 22,38 | Přečteno: 642x | Politika

Radim Smetka

Příliš transparentní svět (Zveřejňují se platy a já nejásám)

V pátek 8. února 2013 zveřejnila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová plat svůj a také platy svých kolegů. Ve čtvrtek 14. února ji stejným krokem následoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ve stejné době dospělo ministerstvo školství k závěru, že platy musí zveřejnit i rektoři veřejných vysokých škol. Tím to jistě nekončí; ostatně to ani Lenkou Bradáčovou nezačalo – jde o dlouhodobou tendenci. Veřejnost se zajímá a média se dotazují stále častěji, objevují dosud nevyzkoušené možnosti a meze zákona o svobodném přístupu k informacím. Téměř všichni se z prvních úspěchů nové transparence veřejné správy radují. Já ne.

17.2.2013 v 12:17 | Karma: 29,67 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Politika

Radim Smetka

Vládu přeprala Lafferova křivka. Opět.

Zpravodajský server iDNES.cz v pondělí 2. července přinesl zprávu, že za 1. pololetí roku 2012 stát vybral na DPH méně, než v prvním pololetí roku 2011. A to přesto, že je DPH o 4 procentní body vyšší, než v roce 2011. Od zvýšení DPH si ministerstvo financí v rozpočtu slibovalo neuvěřitelný nárůst výnosu z DPH o 15,5 %, namísto toho se však dočkalo propadu. Ministerstvo si to vysvětluje útlumem české ekonomiky. Výsledkem tedy je, že stát musel zvýšit objem přerozdělovaných prostředků, aby měly jednotlivé rozpočtové kapitoly dost prostředků na pokrytí vyšší daně, ale přitom příjmy státu nevzrostly.

3.7.2012 v 12:20 | Karma: 43,21 | Přečteno: 7480x | Diskuse| Ekonomika

Radim Smetka

Skutečná hanebnost Evropských dotací

Pryč jsou časy, kdy jsem musel obhajovat svou euroskepsi proti argumentaci, že Evropská unie je „ten západ“; že je to velký hodný bráška, který nám chce pomoct; že je to svobodný a volný trh – tedy ráj pro liberála, jako jsem já; že je to ten Fukuyamův Konec dějin, na který jsme po staletích válek a nesvobody čekali. Stačily dva roky, aby se změnila společenská nálada tak, že už se je téměř nikdo neodváží vyslovit. Jeden argument tu zůstal. Dal by se možná trochu zjednodušit do formulace: „můžem‘ podojit Brusel!“. Spíše ho budete znát jako: „Kde bychom byli, nebýt všech těch dotací. Za co bychom si to asi tak bez Bruselu pořídili? Vždyť EU platí všechno, copak všude ty vlaječky nevidíš?“.

16.10.2011 v 18:06 | Karma: 39,58 | Přečteno: 2910x | Diskuse| Společnost

Radim Smetka

Konkurenceschopnost, zaklínadlo posledních dnů

Při všem špatném, co se dá říct o současné vládě, ji není možné upřít schopnost, kterou zvládá dokonale. Tou schopností je užívání zaklínadel. Počínaje véčkařským „bojem proti korupci“, přes „vládu rozpočtové odpovědnosti“ a nekonečné „reformní úsilí“, až po aktuální „konkurenceschopnost“. Jakýkoliv krok vlády je neustále ministry či samotným premiérem hájen jako podpora konkurenceschopnosti českých firem. Ve skutečnosti jde však spíše o konkurenceschopnost českého státu ve výběru daní.

25.7.2011 v 12:02 | Karma: 26,10 | Přečteno: 2253x | Politika

Radim Smetka

Babyboxy pohledem ekonomické analýzy

Velkým tématem posledních dnů se staly bezpečné schránky na nechtěné děti - takzvané babyboxy. Důvodem mimořádného zájmu médií byla skutečnost, že během krátké doby OSN zkritizovala Českou republiku za jejich využívání, v Trutnově byl otevřen další babybox a v neposlední řadě také mimořádný zájem maminek. Média tak nabídla chválu i kritiku mnohých odborníků, pojďme se teď na babyboxy podívat pohledem ekonomie.

9.7.2011 v 12:02 | Karma: 44,89 | Přečteno: 10436x | Společnost

Radim Smetka

Potřebujeme zákon o stávce?

Minulý týden, když začala média informovat o přípravách stávky výjimečného rozsahu, začalo se hovořit o tom, že v České republice chybí zákon upravující pravidla stávky. Tyto hlasy výrazně zesílily, když Městský soud předběžným opatřením stávce v původním termínu zabránil. Skutečně však potřebujeme zákon, který bude stávce vymezovat zvláštní pravidla?

17.6.2011 v 0:29 | Karma: 22,41 | Přečteno: 1493x | Politika

Radim Smetka

Na prahu nového socialismu

Mí přátelé už tradičně s pohrdavým posměškem reagují na to, když srovnávám dnešní stav se socialismem či protektorátem. Prvním argumentem bývá to, že jsem pořádně ani jeden z předchozích režimů nezažil, tak co o tom můžu vědět? Následuje popis minulosti, jako vystřižený z televizní reportáže. O tom, jak za protektorátu končili lidé v koncentračních táborech a za socialismu policajti mlátili studenty na náměstích. To je samozřejmě všechno smutné a jsem rád, že už je to minulostí, ale vůbec to nevypovídá o běžném životě. Za protektorátu, stejně jako za minulého režimu, žily miliony lidí své životy plné běžných všedních starostí. Tyto životy nebyly příliš odlišné od těch našich dnešních. To je ovšem velmi smutné. Je smutné, že se nic nezměnilo na tom, jak (ne)jsme svobodní a na tom, že nám stát stále plánuje život.

14.2.2011 v 18:26 | Karma: 33,06 | Přečteno: 2222x | Společnost

Radim Smetka

Nenaskakujme zemědělcům na dioxinovou paniku

Před dvěma týdny média zveřejnila informaci o nálezu nadlimitního výskytu dioxinů ve vejcích a vepřovém mase v Německu. Následně vycházely napovrch informace o tom, že v důsledku těchto nálezů byly v Německu uzavřeny stovky chovů. V posledních dnech se přidaly informace o tom, do kterých zemí bylo zboží z Německa vyváženo. Slovenští zemědělci a po jejich vzoru i jejich kolegové v České republice ucítili příležitost prodat své dražší vepřové, když budou dál šířit paniku z „toxického masa“.

18.1.2011 v 21:10 | Karma: 40,66 | Přečteno: 8226x | Diskuse| Ostatní

Radim Smetka

Kdo jsou ti Svobodní?

Velice často se mi stává, že první reakce lidí, poté co zjistí, že jsem politicky aktivní a za kterou stranu, zní „jo, vy jste ti proti unii.“ Docela mě to mrzí. Především proto, že taková zkratka naprosto degraduje naše ideje, náš program a také naše chápání logiky lidského jednání, které aby člověk u jiných stran pohledal. Ano, jsme pro vystoupení ČR z EU. Ne kvůli tomu, že bychom byli stranou lidí, kteří prostě nemají rádi EU a tak se dali dohromady. To, že jsme pro vystoupení z EU, je důsledkem našich idejí, nikoliv podstatou!

21.12.2010 v 21:18 | Karma: 35,19 | Přečteno: 3282x | Diskuse| Politika

Radim Smetka

Absence konkurence zhoubou naší doby

Před nedávnem jsem při příležitosti besedy na téma „filosofie státu“ přemýšlel, čím se naše doba odlišuje od dob minulých. Uvědomil jsem si, že si nevybavuju v moderní historii naší země okamžik, kdy bychom nevzhlíželi k jiné části světa. Vždycky v historii existovalo místo, které pro nás bylo tím vytouženým cílem. Často to byl Nový svět, ať už proto, že to byla svobodná země nebo prostě proto, že v naší části světa probíhala válka. Poslední půlstoletí to byl „západ“. Dnes už ale žádný takový vzor nemáme. Není k čemu vzhlížet, už není žádný „západ“, všude kolem nás je totiž východ.

20.11.2010 v 21:12 | Karma: 26,19 | Přečteno: 1887x | Diskuse| Politika

Radim Smetka

Neefektivní monopol duševního vlastnictví

Jedním z nejrozporuplnějších témat jsou autorská práva, patenty a duševní vlastnictví obecně. Je to také téma, o kterém panuje velké množství ekonomických mýtů. Patenty a autorská práva se těší respektu většiny lidí, dokonce v chápání napříč spektrem politických filosofií. Je proto možná škoda, že se k tomuto tématu nevede hlubší diskuse v odborných kruzích.

27.10.2010 v 17:03 | Karma: 41,49 | Přečteno: 7680x | Diskuse| Společnost

Radim Smetka

Návrat daňové progrese

Nově vznikající koaliční vláda ODS, TOP09 a VV ve své koaliční smlouvě, kterou jejich lídři v pondělí 12. 7. podepsali, představila plán znovuzavedení daňové progrese pro občany s nadprůměrnými příjmy a tím zboření vlajkové lodi minulé vlády – rovné daně. Že jste koaliční smlouvu četli a v oblasti rozpočtové a daňové žádné takové plány nenašli? Není divu, nacházejí se totiž v oblasti terciárního vzdělávání. Jde o zavedení daňové progrese pro všechny absolventy vysokých škol po akademickém roce 2013/2014, kteří budou dosahovat nadprůměrných příjmů.

14.7.2010 v 16:29 | Karma: 23,13 | Přečteno: 1976x | Politika

Radim Smetka

Blog for „fuckin‘“ People

V úterý časně ráno jsem se vrátil do Prahy z letošního ročníku Rock for People v Hradci Králové. Rozhodl jsem se, tak trochu netradičně na můj blog, napsat recenzi na tento festival, což je víceméně nevážné téma. Když totiž zrovna nekouřím pod nos těhotným ženám, nejím krvavé steaky z brutálně zabitých živočichů, nejezdím v obci 160 a nevyhýbám se solidárnímu placení daní, tak si docela rád vyrazím poslechnout a zatrsat na trochu levicových textů o globální apokalypse ze zplodin a sociální nesolidaritě (ty kapely, které mají Che Guevaru na triku ale neposlouchám), dokonce si k tomu dám i trochu toho levicového salátu. Pojďme tedy na to. Pokusím se o komplexní zhodnocení a samozřejmě o srovnání s ročníky minulými.

11.7.2010 v 13:02 | Karma: 14,01 | Přečteno: 1683x | Kultura

Radim Smetka

Komparace volebních programů

Rozhodl jsem se, že stejně tak, jako jsem minulý rok před volbami vybral některé kuriózní nápady na řešení krize, i letos si dám práci s projitím programů politických stran a zkusím nějakým jednoduchým přehledným způsobem ukázat recepty na vybraná zásadní témata. U hledání některých témat jsem se skutečně zapotil, protože se té které straně zrovna moc nehodí jej prezentovat. Snažil jsem se zjištěné poznatky nikterak nekomentovat (ač jsem si občas nemohl pomoct), abyste si mohli udělat obrázek bez nějakého postranního ovlivňování. Nejtěžší bylo najít konkrétní recepty, protože programy stran se hemží slovními spojeními jako „současný systém je potřeba změnit, ale v žádném případě nesmí dojít k narušení solidarity“, jinými slovy „nefunguje to, ale nevíme co s tím, a ještě se bojíme, že když s tím něco uděláme, voliči nás ukamenují“. Lehce úsměvné jsou některé modly, které se dají najít napříč politickým spektrem. Za zmínku stojí „zajistíme XXX 000 pracovních míst, ačkoliv ještě netušíme jak – ale bude to přesně tolik míst!“, „tvrdé postihy za korupci, nejlépe sekat ruce, protože řešení důsledků to přeci celé vyřeší“, „zadefinujeme jakousi standardní péči, nadstandard předmětem svobodného pojištění, jako kdyby to už pojišťovny nemohli poskytovat nyní“, „veřejné zakázky musí být na internetu, tím zrušíme veškerou korupci všude na světě, akorát za ten web zaplatíme nějakému kamarádovi 500 milionů“, „daňová progrese je spravedlivější“ nebo třeba „lidé si musí povinně spořit 10 korun měsíčně u soukromých fondů, protože to bude ta pravá revoluce důchodového systému“. Udělejte si tedy svůj obrázek:

17.5.2010 v 20:50 | Karma: 19,70 | Přečteno: 1568x | Politika

Radim Smetka

Má smysl daňová progrese?

V posledních měsících se v médiích často mluví o obnovení progresivního zdanění u daně z příjmu fyzických osob. To vše z jediného důvodu – zvýšit příjmy státního rozpočtu. Jak to tedy je s efektivitou progresivního zdanění a kolik peněz změna přinese do státního rozpočtu?

17.4.2010 v 22:18 | Karma: 47,14 | Přečteno: 13941x | Ostatní

Radim Smetka

Ekonomie omezení rychlosti

Na konci minulého roku v médiích proběhla zpráva o rozhodnutí magistrátu hlavního města Prahy, kterým snížil maximální povolenou rychlost na několika místech Prahy, především na ulici 5. května na 50 km/h. To se setkalo s nesouhlasem pražských řidičů, ale i řidičů, kteří Prahou alespoň občas projíždí. Debatují o tom v soukromí, na sociálních sítích zakládají protestní skupiny. Magistrát nechal tyto úseky osadit značkou (50) s alibistickou doplňkovou tabulkou „SNÍŽENÍ HLUKU“ (jakoby říkala: My za to nemůžeme, za to může...). Celá tato iniciativa magistrátu pramení z rozhodnutí soudu z roku 2008, který se zastal obyvatel domů u magistrály a nařizuje magistrátu, aby provedl opatření na snížení hluku a emisí.

29.1.2010 v 20:06 | Karma: 23,44 | Přečteno: 1935x | Diskuse| Politika

Radim Smetka

Environmentální hříchy EU

Od letošního roku máme povinnost přimíchávat 4,5% „biosložek“ do nafty a o procento méně do benzínu. Toto zákonné navýšení povinnosti přijala ČR, protože to nařizuje Evropská unie.

19.10.2009 v 13:41 | Karma: 25,89 | Přečteno: 2710x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Radim Smetka

Janotova děravá záplata

Ministr financí Eduard Janota přišel s návrhem zvýšení DPH. K tomuto kroku ho vedly odhady deficitu státního rozpočtu na rok 2010, které počítají s částkou okolo 200 miliard. Pan ministr obhajuje svůj návrh tím, že jde o jediný způsob řešení, dnes již neúnosného, státního dluhu. Je pozitivní, že uvažuje o řešení takto hlubokého deficitu, nicméně, nezadělává nám tím pan ministr na prodloužení a možná i prohloubení ekonomické recese?

20.8.2009 v 2:37 | Karma: 23,28 | Přečteno: 1924x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4694x
Marketing a finance, v minulosti taky politika, ekonomie a programování.

Seznam rubrik