Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování?

Některé české politické strany mají sklony k ostentativní pravicovosti. Jedny proto, že si upřímně, leč mylně myslí, že jsou pravicové, jiné třeba proto, že jim to marketingově funguje. Soukromý sektor je něčím, co je neodmyslitelně s pravicí a pravičáctvím spojeno. Základním rysem pravicové politiky totiž je uvolňování prostoru soukromému sektoru odstraňováním toho státního. To však vládní „pravicové“ strany nepochopily a snaží se pravičácky blýsknout zapojením soukromého sektoru do státní správy. Typickým příkladem je to, když s velkou pompou nahradí drahý úřednický aparát službami soukromé společnosti. Outsourcing nakonec vyjde ještě mnohonásobně dráž než úředníci státu. Taková politika nemá s pravicovou vůbec nic společného. Dalším typickým příkladem podobného omylu jsou takzvané projekty PPP, tedy projekty, o nichž rozhodne stát, ale jejich realizaci provede soukromník. Na rozdíl od outsourcingu však projekty PPP mají mnohem vážnější důsledky pro budoucnost veřejných rozpočtů.

Projekty PPP

Projekty PPP nejsou totiž vůbec ničím jiným, než skrytým deficitem státního rozpočtu. Například výstavba dálnice na základě tohoto principu vypadá tak, že stát rozhodne o tom, že chce, aby odněkud někam vedla dálnice. Následně vybere společnost, která tuto dálnici postaví se vším všudy a po dobu dalších X let (obvykle se hovoří o 30 letech) ji bude provozovat. Neznamená to však, že by ji soukromník postavil, vybíral na ni mýto a za něj ji spravoval. Systém PPP funguje jinak. Stát této společnosti splácí každý rok podíl z ceny dálnice + příspěvek na údržbu. Po splacení dálnice připadne státu. To však jinými slovy znamená, že se stát na X let zadluží, jen se to neprojeví ve výši státního dluhu. Dluhem to však je, protože se stát zavázal dalších X let splácet miliardové částky. Vládní strany se chvástají tím, že soukromník si ohlídá ceny, které mu budou stavební firmy nabízet a nebude tak docházet k předražování staveb. Je možná pravda, že si to soukromník ohlídá, ale stát z toho nic mít nebude, protože tyto úspory zůstanou soukromníkovi. Slabým článkem totiž není firma, ale stát. Na rozdíl od klasického financování dálnic však PPP znamená další riziko v podobě stavu dálnice. Státní dálnice stát musí průběžně udržovat, protože nehrozí, že by to v budoucnu za něj někdo udělal. Tyto dálnice však soukromníci za pár let předají státu a nejsou motivováni nějak zvlášť investovat do dobré kondice dálnice. Je proto možné, že za 30 let stát dostane dálnice před generální rekonstrukcí a bude tam, kde byl před projekty PPP. Namísto úspor a snižování deficitu se tak jen dočkáváme nových dluhů, ještě méně transparentních než dosud.

Vyrovnání státního rozpočtu

Další charakteristickou politikou pravice je vyrovnané nebo přebytkové hospodaření státu a to i v případě hospodářského poklesu. Toho se však se současnou vládou nedočkáme. Naopak, i přes hospodářský růst, nás čeká v roce 2011 dalších minimálně 135 miliard dalšího zadlužení. Možná však ještě více, protože vláda namísto úspor a škrtů jen mění metodiku výpočtu, aby deficit vypadal méně hrozně. Další metodou, jak skrýt deficit státního rozpočtu, kterou na nás vláda zkouší, je převedení deficitů mimo státní rozpočet. Kromě již zmíněných projektů PPP je to třeba umožnění jednotlivým úřadům emitovat vlastní dluhopisy, tedy zadlužovat se tak, aby se to nepromítlo do deficitu státního rozpočtu. Promítne se to pouze do veřejného rozpočtu, který však není zdaleka tak sledovaný médii. Častou výmluvou vlády na otázku, proč nevyrovná rozpočet ihned, tedy od roku 2011, je, že to ihned nelze, že se úspory musí dělat postupně, aby se nedotkly takového množství lidí. To je ale pouhá výmluva. Neexistuje ospravedlnění, proč by se nemohl vyrovnat už od příštího roku. Pokud má vláda vymyšlené úspory ve výši 150 – 200 miliard tak, aby došlo k vyrovnání rozpočtu. Pokud vláda ví, koho propustí, který úřad zruší, které pravidelné výdaje přestane činit, proč je nerealizuje ihned? Pokud ví, že nějakého úředníka propustí, proč to o 3 nebo o 5 let protahovat. Čím dříve si ten úředník najde práci v soukromém sektoru, tím lépe. Skutečným důvodem není ochrana lidí, nýbrž to, že vláda nemá nejmenší tušení, kde ty peníze vzít. Jediné, co dokáže, je plošně škrtnout platy, což je zlomek toho, co je potřeba ušetřit. Není to ale nijak složité. Ve státní správě jsou stovky miliard zbytečných výdajů. Stále existují drahé úřady, které jsou pozůstatkem socialistických ústavů, a bylo by možné je ihned pro nepotřebnost zrušit (doporučuji rubriku úřad na zrušení na www.nechtenasbyt.cz/urad/). Že se dá oněch zbývajících 135 miliard poměrně pohodlně uspořit, dokazuje aplikace, ve které si může každý občan vybrat takové úspory, které mu nejméně budou chybět a tím se přesvědčit o tom, že vyrovnat rozpočet od roku 2011 lze (k dispozici na www.svobodni.cz/snizte-schodek-statniho-rozpoctu/).

Úskalí a příčiny rostoucích deficitů

Rostoucí schodky státního, resp. veřejného dluhu, jsou příčinou i důsledkem téhož problému. Celou polovinu každoročních deficitů tvoří úroky ze státního dluhu. Dokud nebude vyrovnán státní rozpočet, bude i toto číslo dále růst. Česká republika se tak dostala do dluhové pasti a jen rázné řešení v podobě okamžitého vyrovnání může smyčku ukončit. Další pastí státního zadlužování je tzv. vytlačování soukromých investic. Když si stát každoročně půjčuje 150 miliard korun, pak každým rokem v soukromém sektoru těchto 150 miliard chybí. Firmy mají existenční potíže, když nedostanou úvěr a musí propouštět. Je těžší rozšiřovat podnikání a vytvářet nová pracovní místa, když firmy nemají peníze. Zároveň se tak stát připravuje o peníze vybraných na daních. Kdyby stát půjčováním si nedusil soukromý sektor, mohl by lépe fungovat a Česká republika by se mohla dostat do rychlejšího růstu. To by mělo opět pozitivní vliv na rating ČR a v důsledku toho na úroky, za něž si ČR půjčuje. Dokud se budeme plácat na místě, nic se nezmění.

Vracím se tedy k původní otázce: Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování? Všech 200 poslanců levice, které dnes sedí v poslanecké sněmovně, bude podporovat další zadlužování české republiky. 118 přímo, protože to bude jejich dílo, 82 bude na oko proti, protože nemohli ČR zadlužovat samy. A tak to bude dál. Opticky se bude zadlužování snižovat stále důmyslnějším skrýváním. A nezmění se to tak dlouho, dokud se do parlamentu konečně nedostane pravicová strana.

Autor: Radim Smetka | středa 13.10.2010 16:00 | karma článku: 27,62 | přečteno: 2236x
  • Další články autora

Radim Smetka

Euro, nebo koruna? Festival dojmologie

Už před časem jsem si všiml, že diskuse ohledně přijetí eura přechází z alespoň částečně odborné roviny do roviny ryze pocitové. Dokonce v poslední době přibylo euro v balíčku nezbytných postojů pro výběr toho správného týmu.

7.1.2024 v 13:41 | Karma: 36,48 | Přečteno: 3973x | Ekonomika

Radim Smetka

Spojené státy evropské – velmi nepřesná paralela

Kdykoliv se člověk rozhodne vstoupit do debaty o Evropské unii s obhajobou teze, že by evropským státům bylo lépe, kdyby Evropskou unii opustily a v nejlepším případě celý tento projekt rozpustily, střetne se dříve či později s argumentací Spojenými státy. V lepším případě s argumentací, že musí v Evropě vzniknout konkurence Spojeným státům americkým. V horším případě s argumentací, že když jsou Spojené státy americké prosperující zemí, budou automaticky prosperující zemí i Spojené státy evropské.

18.5.2014 v 11:55 | Karma: 22,38 | Přečteno: 642x | Politika

Radim Smetka

Příliš transparentní svět (Zveřejňují se platy a já nejásám)

V pátek 8. února 2013 zveřejnila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová plat svůj a také platy svých kolegů. Ve čtvrtek 14. února ji stejným krokem následoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ve stejné době dospělo ministerstvo školství k závěru, že platy musí zveřejnit i rektoři veřejných vysokých škol. Tím to jistě nekončí; ostatně to ani Lenkou Bradáčovou nezačalo – jde o dlouhodobou tendenci. Veřejnost se zajímá a média se dotazují stále častěji, objevují dosud nevyzkoušené možnosti a meze zákona o svobodném přístupu k informacím. Téměř všichni se z prvních úspěchů nové transparence veřejné správy radují. Já ne.

17.2.2013 v 12:17 | Karma: 29,67 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Politika

Radim Smetka

Vládu přeprala Lafferova křivka. Opět.

Zpravodajský server iDNES.cz v pondělí 2. července přinesl zprávu, že za 1. pololetí roku 2012 stát vybral na DPH méně, než v prvním pololetí roku 2011. A to přesto, že je DPH o 4 procentní body vyšší, než v roce 2011. Od zvýšení DPH si ministerstvo financí v rozpočtu slibovalo neuvěřitelný nárůst výnosu z DPH o 15,5 %, namísto toho se však dočkalo propadu. Ministerstvo si to vysvětluje útlumem české ekonomiky. Výsledkem tedy je, že stát musel zvýšit objem přerozdělovaných prostředků, aby měly jednotlivé rozpočtové kapitoly dost prostředků na pokrytí vyšší daně, ale přitom příjmy státu nevzrostly.

3.7.2012 v 12:20 | Karma: 43,21 | Přečteno: 7480x | Diskuse| Ekonomika

Radim Smetka

Skutečná hanebnost Evropských dotací

Pryč jsou časy, kdy jsem musel obhajovat svou euroskepsi proti argumentaci, že Evropská unie je „ten západ“; že je to velký hodný bráška, který nám chce pomoct; že je to svobodný a volný trh – tedy ráj pro liberála, jako jsem já; že je to ten Fukuyamův Konec dějin, na který jsme po staletích válek a nesvobody čekali. Stačily dva roky, aby se změnila společenská nálada tak, že už se je téměř nikdo neodváží vyslovit. Jeden argument tu zůstal. Dal by se možná trochu zjednodušit do formulace: „můžem‘ podojit Brusel!“. Spíše ho budete znát jako: „Kde bychom byli, nebýt všech těch dotací. Za co bychom si to asi tak bez Bruselu pořídili? Vždyť EU platí všechno, copak všude ty vlaječky nevidíš?“.

16.10.2011 v 18:06 | Karma: 39,58 | Přečteno: 2910x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Bombardování Gazy si vyžádalo nejméně 13 obětí, Biden mluvil s Netanjahuem

29. dubna 2024  6:53

Izraelské bombardování tři domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy zabilo nejméně 13 lidí a zranilo...

Letní teploty ještě vydrží. Ochladí se až koncem týdne, kdy přijdou přeháňky

29. dubna 2024  6:33

V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

Soud začal řešit podvod století za 2,4 miliardy. Okradených jsou tisíce

29. dubna 2024  6:21

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Přijíždí německý prezident Steinmeier. Setká se s Pavlem, uctí oběti střelby

29. dubna 2024  6:03

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zahájí dvoudenní návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4694x
Marketing a finance, v minulosti taky politika, ekonomie a programování.

Seznam rubrik